Yusuf Paşa mahallesi, No:36 KARS
merenoglu2@gmail.com

Yerli Sığır Irkı ve Sağlıklı Süt

Simental, Montofon Dana ve düveler

Yerli Sığır Irkı ve Sağlıklı Süt

Yerli ırk sığır

Ülkemizde yetiştirilen et ve süt verimi bakımından dünya sığır ırk listesine girmiş 4 ırk bulunur. Yerli sığır ırklarımız farklı iklim koşullarına uyum sağlayan, et ve süt verimi yüksek olan, lezzetli eti olan ırklardır. Sığırların et ve süt verimi beslenme imkânlarından etkilenir. Çok verimli bir inek ırkını düzgün şartlarda beslemezseniz et ve süt verimini yüksek miktarda alamazsınız. Düşük verime sahip bir inek ırkını iyi besleyerek yüksek verim elde edebilirsiniz. Yerli inek ırklarımız diğer ırklara nazaran küçük yapılı olmasına rağmen et ve süt verimi yüksektir.

  • YERLİ IRK SIĞIR FİYATLARI

Yerli ırklarımızın fiyatı meşhur olan ineklere göre daha düşüktür. Meşhur ırkları beslemek zordur. Maliyeti yüksek olan bu ırklardan yüksek miktarda et ve süt verimi elde edilir. 1 meşhur ırk inek alıncaya kadar 1 yerli inek, buzağısı ve düvesini aynı fiyata satın alabilirsiniz. 1 meşhur ırka bakarken harcayacağınız masraf ve enerji ile 3 tane yerli ineğe bakabilirsiniz.

 

 

Yerli ırklarımız sanıldığı gibi kötü verime sahip değildir. Seleksiyon yapılmadı için verim özellikleri düşmüştür. Yerli ırklar kendi kaderine terk edilmiş ırklardır. İyi bir disiplin ve seleksiyon ile meşhur inekler kadar verim elde edilebilir. Yerli ırklar yaşadığınız coğrafyanın bir parçası olduğu için meşhur ırklara göre daha az hasta olur ve daha uzun süre yaşarlar. Yerli ırklarda aşırı melezleme yapılmadığı için gen karmaşası görülmez.

Yerli ırk sığırların etleri ve sütleri diğer ırklardan daha lezzetlidir.

  • YERLİ IRK SIĞIRLARIN BESLENME KOŞULLARI

Yerli ırkları beslemek için meralar kullanılır. 600 kg ağırlığa sahip bir ineği sadece mera ile beslemek iyi verim almak için yeterli değildir.  İneklerin sindirim sistemi gelişmiş olduğu için sadece mera ile beslemek yeterli gelmeyecektir. Bu durumda mutlaka hazır yemler kullanılması gerekir.

  • YERLİ IRK SIĞIRLAR NEDEN TERCİH EDİLMELİ

Besleme ve bakım kolaylığı, masrafının az olması, hastalık ve diğer şartlara dayanıklılığı, et ve süt kalitesinin yüksek olması, etin ve sütünün lezzetli olması, A1 süt oranının çok düşük olması sebebiyle yerli sığırlar tercih edilir. Yerli ırklarımızı tarihe karışmadan koruma altına almak ve seleksiyon yapıp yeni nesiller elde edilmelidir. Özellikle Kars ve Ardahan’da yetiştirilen ‘Zavot’ yerli ırkı devlet tarafından koruma altına alınmıştır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir