Yusuf Paşa mahallesi, No:36 KARS
merenoglu2@gmail.com

Simental Sığır Türleri

Simental, Montofon Dana ve düveler

Simental Sığır Türleri

     Dünyanın en önemli sığır türlerinden bir tanesi Simental türü sığırlardır. Et ve süt üretimi bakımından verimli olan Simental türü sığır dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilir. Simental ırkına  “Sarı alaca” da denilir.  Simental ineklerin İsviçre ülkesinden dünyanın farklı ülkelerine yayılım göstermiştir. Simental inekler eti ve sütü için beslenir. Bu yüzden Simental ineklere kombine ırk denilir. Simental ineklerin iki renkte olup, ya beyaz ile sarı veya beyaz ile kırmızı renklidir. Simental inekler, kırmızı ve beyaz renkli bir inektir. İki renkten oluşmasına karşın baş kısımları beyazdır.  Alın ve kirpikleri tamamen beyazdır. Simental inekler boynuzlu bir inektir.

Simental Erkek sığırların, erkekleri ile dişileri arasında büyüklük yönünden belirgin fark bulunur. Erkeklerin ağırlığı ortalama 1200-1300 kilogram arasında, dişilerde bu ağırlık ortalama 750 kilogram civarındadır. 

 

      Simental inekler süt veriminin yanında et verimi oldukça yüksektir.  Bu tür ineklerin canlı ağırlığının %60’ı oranında et verimi bulunur. Bu ineklerin et kalitesi çok yüksektir. Etleri çok lezzetlidir. Özellikle Afrika ve Avrupa ülkeleri Simental inekleri süt elde etmek için değil et verimi için yetiştirmektedir.  Simental ineklerin yıllık süt verimi yaklaşık olarak 6000 litre civarındadır. Simental ineklerin sütlerinde yağ oranı yüksektir. Sütlerinin yaklaşık olarak %4 yağdır. Simental ineklerinin sütlerinin % 3,5 protein içerir.

  • NEDEN SİMENTAL SIĞIR YETİŞTİRİLİR?

Simental inekler birçok hayvan yetiştiricisi tarafından en çok tercih edilen inek türüdür.  Çünkü simentaller bulundukları iklim şartlarına kolay uyum sağlarlar. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Simental ineklerin döl verimi de oldukça yüksektir. Simental inekler et ve süt verimini artırmak amacıyla birçok ülke tarafından melezlenme tekniği uygulanır. Özellikle Holstein inekler ile melezlenmesi oldukça iyi sonuçlar vermiştir.  Simental inek türü melezlemeye en uygun inek türüdür.  Simental inek ırkı uzun ömürlü olan inek ırklarından birisidir. Simental inekler en çok Almanya ve Avustralya ülkelerinde beslenir.

  • SİMENTAL SIĞIRLARIN YETİŞTİRİLME ALANLARI

Simental inekler Ülkemizde ise en çok İç Anadolu bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Simental ineklerin genel itibariyle birçok artı özelliğinin yanında çok az eksi özellikleri de bulunur. Bunlardan en önemlisi ise özellikle sıcak bölgelerde göz kanseri olurlar.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir