Yusuf Paşa mahallesi, No:36 KARS
merenoglu2@gmail.com

Montofon Sığırların Özellikleri

Simental, Montofon Dana ve düveler

Montofon Sığırların Özellikleri

Ülkemizde Montofon ismiyle bilinen Brown Swiss inek ırkı, yoğun olarak ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştirilir. İnek ırkı denilince Holstein ırkından sonra akla gelen ilk ırktır.  1800lü yıllarında Pinzguar ırkı ile melezleştirilmiştir. Montofon inekler çok süt veren iri ineklerdir. Et verimi de süt verimi kadar yüksektir. Montofon inekler hastalıklara ve virüslere karşı çok sağlam bir bağışıklık sistemi vardır. Kolay hastalanmazlar ve uzun yaşarlar. Bu yüzden ülkemizde Montofon inekler çok sık tercih edilir.

  • MONTOFON İNEKLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Montofon ineklerinin coğrafi kökeni İsviçre’dir. Tercih edilme sebebi ise et ve süt verimimin yüksek olmasıdır. Canlı montofon ineklerinin ağırlığı 600-700 kilo arası değişir. Boyları erkeklerde 137-248 cm, dişilerde 130-137 cm arasında değişir. Renkleri koyu kahverengi ve gri kahverengi karşımıdır. Ağız kenarları açık renklidir. Erkeklerde de dişilerde de boynuz bulunur. Çok güçlü bir kas yapısına sahiptir.

 

Montofon ineklerin canlı ağırlık artışı 1200-1300 gr arası değişir. 1 laktasyon döneminde 6000 litre süt verir. Sütünün yağ oranı % 4, protein oranı %3,5 civarıdır. Sütü genelde peynir yapımında kullanılır. Et ve süt verimi çok yüksek bir inek ırkıdır.

  • MONTOFON İNEKLERİN YAŞAM ALANLARI

Montofon ineğinin anavatanı İsviçre’nin Alp dağlarıdır. Farklı iklim koşullarına kolay uyum sağlar. Beslenmesi ve bakımı birçok inek ırkına göre daha kolaydır. Otlama kabiliyeti çok yüksektir. Yetersiz zor koşullarda dahi beslenmesi mümkündür. Ülkemizde farklı bölgelerde ve coğrafyalarda yetiştirilir. Verim yeteneği yüksek olan Montofon inekler her zaman besleyicisine kazandırmıştır. Montofon ineğine halk arasında İsviçre Esmeri de denilmektedir. Montofon inekler de Simental inekler gibi hem etçil hem de sütçül özelliğe sahip seçkin inek ırkıdır. 150 yıl önce Pinzguar ırkı ile melezlenerek ortaya çıkmıştır. Montofon ineklerin meme ve süt salımı çok hızlıdır. Çok kolay buzağılarlar. Sıcak ve soğuk havaya kolay adapte olurlar. Süt verimi yıllık 6000 ile 9000 litre arası değişir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir