Yusuf Paşa mahallesi, No:36 KARS
merenoglu2@gmail.com

Kaz yetiştiriciliği hakkında

Simental, Montofon Dana ve düveler

Kaz yetiştiriciliği hakkında

Kaz yetiştiriciliği için devlet desteği almak istiyorsanız başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekir. Sizden istenen evrakları zamanında eksiksiz biçimde tamamlamalısınız. Kanatlı hayvanlar için verilen hibe desteğini Tarım ve Ormancılık bakanlığı düzenler. Özellikle kaz yetiştiriciliği son dönemde büyük revaçtadır. Karlı bir iş olan kaz yetiştiriciliği kısa zamanda girişimcilerin dikkatini çekmeye başladı. Kaz yetiştiriciliği bir sektör haline geldi.
Kaz yetiştiriciliği Devlet tarafından üç farklı projeyle desteklenir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlanan kredi paketinde 450 bin liraya kadar hibe desteği sağlanır. Bu hibe paketi ile 2017 yılında Kars, Ardahan, Muş illeri için 1000 kapasiteli damızlık kaz, 500 ticari kaz ve 1000 kapasiteli hindi işletmeleri desteklendi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme programı kapsamında et, süt ve yumurta üretimi bölgelerinde 250 bin euro hibe desteği sağlanır. Ayrıca alt dallar olarak arıcılık, balıkçılık, kırmızı et üretimi ve kanatlı eti üretimi de desteklenir.

• TARIM VE KIRSAL KALKINMAYA DÂHİL OLAN İLLER
Bu kapsamda 42 il bu projeye dahil edilmiştir. Desteklenen iller şunlardır: Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

• GEREKLİ ŞARTLARI NELERDİR
TKDK programı kapsamında bu krediden faydalanmak için 80 metrekare alana sahip olmak ve 400 kaz besleme şartı bulunur. Yapılacak olan hibe yalnızca kaz satın alınması için değil prefabrik veya çadır kümes, suluk, yemlik, yem makineleri, folluk, kuluçka makinesi, ara bölme, ısıtıcı-soğutucu gibi demirbaşların satın almak için kullanılabilir.

• GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından nüfusu 20.000’in altında olan kırsal kesimi kalkındırmak için genç çiftçilere teşvik yolu açıldı. Genç Çiftçi projesiyle 30.000 TL’ye kadar hibe desteği verilmeye başlandı. Genç Çiftçi kaz yetiştiriciliği projesi ile hibe alabilmesi için 18 yaşından büyük, 41 yaşından küçük olması gerekir. Hibeye başvuracak kişinin eşi çalışmıyor olması gerekir. Kişinin daha önceden vergi borcunun olmaması gerekir. Kişi bakanlığın daha önce düzenlemiş olduğu hibe programlarından yararlanmamış olması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir