Yusuf Paşa mahallesi, No:36 KARS
merenoglu2@gmail.com

Devlet destekli Traktör Kredisi nasıl çekilir ?

Simental, Montofon Dana ve düveler

Devlet destekli Traktör Kredisi nasıl çekilir ?

Ülkemizde üretime destek olmak için üreticilere devlet destekli krediler verilmektedir. Devlet destekli kredilerden birisi de traktör kredisidir. Devlet destekli traktör kredisi nasıl çekilir, kimler bu krediden faydalanabilir, bu krediyi çekmek için hangi şartlara sahip olmak gerekir, krediyi çekmek için istenen belgeler nelerdir, kredi başvurusu ne zaman nereye yapılır, gibi konularda size bu yazı dizimizde bilgi aktaracağız.

Devlet destekli traktör kredisinden tarımsal faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu sıfır ve ikinci el traktörleri zorlanmadan devlet destekli traktör kredisi ile alabilir. Devlet destekli traktör kredileri, devlet tarafından üreticilere verilir. TKDK ve IPARD programlarıyla desteklenen krediden arıcılık yapan çiftçiler, süt üretimi yapan işletme sahipleri, çiftlik sahipleri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiricileri, iç mekan süs bitkisi yetiştiricileri, dış mekan süs bitkisi yetiştiricileri faydalanabilir.

  • Hangi Marka Traktör Alınabilir.

Devlet destekli traktör kredisi ile Bozok, Super Star, New Holland, Tümosan, Case, Başak, Carraro, Agrifarm, AGT, Belarus, BMC, Erkunt, ve İşbora marka traktörler alabilirsiniz.

  • Hangi bankalar devlet destekli traktör kredisi verir?

Devlet destekli traktör kredisinde bankalar fatura bedelinin % 75 oranında kredi vermektedir. Kredi başvurusuna daha önce kredi çekmemiş kişiler 3-6-12 geri ödeme seçeneği ile başvurabilir. Kredi verene bankalar ise; Akbank, QNB Finansbank, TEB, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Halk bankası’dır.

 

Devlet destekli ikinci el traktör kredisi

İkinci el traktör alımları için de devlet destekli kredi çekebilirsiniz. Devlet destekli ikinci el traktör kredisini ziraat bankasından çekebilirsiniz. Ziraat Bankası kasko bedelinin yüzde 75’i kadar finansman desteği sağlamaktadır. Banka; traktör kredisi paketi ve sabit traktör kredisi olmak üzere iki paketi kullanıma sunar. Bu kapsamda; 75 bin-250 bin TL projeler için traktör alımlarında yüzde 25,  75 bin TL’ye kadar olan kredi ihtiyaçlarında yüzde 50 faiz indirimi uygulamaktadır.  300 koyun veya genç çiftçi kredi türlerinde faiz indirimi uygulamaktadır.

  • Devlet destekli ikinci el traktör kredisi hangi alanlara verilir?

Devlet destekli ikinci el traktör kredisini;  motorlu tırpan, kaz ayağı, mibzer, çayır biçme makinesi, verim ölçer kiti, fındık toplama makinesi, diskli tırmık, bahçe traktörü, arıcılık makine ve ekipmanları, çapa makinesi, bala makinesi, 5 li pulluk alanlara verilir.  

  • Traktör kredisi alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Traktör kredisi alınırken ilk önce hangi tür traktör kullanılmak istendiğinizi belirleyin. Tarlanız 1 dönüm de olsa 10 dönüm de olsa satın alacağınız traktör ihtiyacınızı karşılayacak özellikte olmalıdır. Alınacak traktörün; hidrolik sistemine, kabin özelliklerine, manevra kabiliyetlerine, kuyruk miline, güç aktarım özelliklerine dikkat etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir