Yusuf Paşa mahallesi, No:36 KARS
merenoglu2@gmail.com

Devlet Destekli Kobi Kredileri

Simental, Montofon Dana ve düveler

Devlet Destekli Kobi Kredileri

Devlet destekli kredilerden en fazla yararlanan oluşumlar hiç kuşkusuz Kobilerdir. KOBİ küçük orta büyüklükteki işletme kelimesinin kısaltılmasıdır. Çalışan sayısı 50 den fazla 250 den az olan ve yıllık cirosu 125 milyondan az olan işletmeler, orta ölçekli işletme olarak nitelendirilir. Çalışan sayısı 10 kişiden fazla, 50 kişiden az ve yıllık cirosu 25 milyondan az olan işletmeler küçük işletme olarak nitelendirilir. Devlet küçük ve orta ölçekli işletmeleri kalkındırmak üretime destek olmaları için Kosgeb kredi paketleri sunar. 2015 yılından bu yana esnafa destek olmak amacıyla düşük faizli ve faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

  •  KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliğini arttırmak amacıyla kurulmuş bir oluşumdur. KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. KOSGEG işletmelere birçok yönden avantaj sağlar. Düşük faizli kredi, faizsiz devlet desteği kredi paketleri esnaflara verilir. KOSGEB kredisi anlaşmalı bankalardan çekilir.

Yalnızca esnaf değil yeni bir oluşumla ticari hayata atılmayı düşünen girişimcilerde KOSGEB kredi paketlerine başvuru yapabilir. KOSGEB kredisini şu an 9 banka vermektedir. KOSGEB kredisi veren bankalar şunlardır:

  1. Akbank
  2. Ziraat Bankası
  3. İş Bankası
  4. Vakıfbank
  5. Deniz Bank
  6. Yapı Kredi
  7. Garanti
  8. Halk Bankası
  9. QNB Finansbank
 

KOSGEB kredi paketinden küçük ve orta ölçekli işletmeler yararlanabilir. 2018 yılında çıkan son yasa ile birlikte 300 bin liraya kadar olan esnaf kredilerinin faizlerini KOSGEB karşılayacak. Geri kalan kısmı ise esnaf ödemeye devam edecektir. Bu krediden yararlanmak isteyen kişiler daha önce bu destekten yararlanmamış olması gerekir. Başvuru yapılan tarihte işletmenin aktif çalışıyor olması ve vergi kaydının olması gerekir.

Yasalarla belirlenen bankaların vereceği tutar dolduğu zaman Kobilere verilen destek sona erecektir. KOSGEB kredisini çekmek isteyen esnafın banka sicil notunun düşük olmaması gerekir. Borcu olan ve borcunu düzenli ödememiş olan, sicil notu düşük olan esnafın KOSGEB kredisi geri çevrilebilir. Bu yüzden esnafın geçmişteki banka hareketleri bu kredinin olumlu ve olumsuz sonuçlanmasında önemli rol oynar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir